Dlaczego nie należy pić alkoholu w ciąży?

Dlaczego nie należy pić alkoholu w ciąży?
Oceń artykuł

Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu w ciąży może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań u dziecka. Noworodek może posiadać alkoholowy zespół płodowy, który rzuci cień na jego życie.

Nie ma określonej ilości alkoholu, który może spożyć matka bez konsekwencji. Wynika to z różnych reakcji organizmu na jego obecność. Nie zawsze spożycie alkoholu wiąże się z urodzeniem dziecka z FAS. Jednak prewencyjnie poleca się całkowite unikanie jego spożywania. Niewielka ilość alkoholu może wywołać u dziecka uszkodzenie centralnego układu nerwowego, a co za tym idzie mózgu. Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mają charakterystyczny wygląd oraz mniejszą sprawność ruchową oraz koordynację. Zaburzenia małej i dużej motoryki mogą znacznie opóźnić rozwój dziecka.

Alkohol w ciąży - mojtrymestr.pl

Warto też zauważyć, że FAS przyczynia się do zmniejszenia umiejętności analitycznego myślenia, rozumienia metafor czy ogólnego obniżenia inteligencji. Na szczęście u dzieci z alkoholowym zespołem płodowym nie zauważa się nieprawidłowości w komunikacji.

Szkoła dla dziecka z FAS jest niezwykłym wyzwaniem. Kontakt z rówieśnikami oraz nowe otoczenie może go przerażać i negatywnie wpływać na jego rozwój. Dodatkowo zbyt duża ilość dochodzących do niego bodźców może wywołać zachowania agresywne lub autoagresywne. Niestety dzieci z FAS są bardziej narażone na popadanie w uzależnienia oraz wchodzenie w konflikty.