Hemoroidy w ciąży – Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Hemoroidy w ciąży – Jak leczyć hemoroidy w ciąży?
Oceń artykuł

W trakcie ciąży, z powodu znacznego rozrostu macicy, dochodzi do pojawienia się fizjologicznych zmian, którymi mogą być także guzki krwawnicze. Każda kolejna ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów. Nie mają one bezpośredniego wpływu na zdrowie dziecka i mamy, ale niosą za sobą znaczne dolegliwości bólowe.

Jakie są przyczyny hemoroidów w ciąży? – Przyczyny i objawy

W końcowym odcinku przewodu pokarmowego są umiejscowione sploty żylne. W przypadku pojawienia się różnych niekorzystnych czynników, rozszerzają się one, powodując powstanie zmian przypominających guzki wypełnione krwią.

Ucisk powiększającej się macicy na niektóre naczynia krwionośne w obrębie jamy brzusznej i miednicy, powoduje wzrost ciśnienia żylnego, zwłaszcza w żyle głównej dolnej. Zwiększenie ciśnienia przekłada się na zwolnienie krwi w jej wnętrzu, w tym również w połączonych z nią naczyniach w okolicach odbytu. Przez to dochodzi do powstawania żylakowych poszerzeń w tym obrębie.

Przewlekłe zaparcia w ciąży to częsta dolegliwość. One również przekładają się na powstawanie hemoroidów. Z tego powodu należy wówczas zachować odpowiednią dietę, sprzyjającą regularnym wypróżnieniom.
Trzecim powodem, dla którego kobiety w ciąży są bardziej narażone na hemoroidy, jest zwiększone stężenie progesteronu w tym okresie. Ten hormon sprzyja podatności ścian żył na rozciąganie, a stąd już krótka droga do powstania żylaków w tej delikatnej strefie.

Objawy żylaków odbytu

Żylaki odbytu zazwyczaj pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy dziecko jest już naprawdę duże. W przypadku niektórych kobiet, ujawniają się one dopiero podczas porodu. Pierwszym objawem wskazującym na pojawienie się hemoroidów, jest pieczenie i swędzenie w tych okolicach. Później pojawić się może także krew w kale lub na papierze toaletowym . Ból odbytu podczas wypróżniania się jest związany z powstaniem zakrzepów, owrzodzeń i stanu zapalnego. Ma on charakter rozpierający.
Uczucie dyskomfortu towarzyszy choremu podczas codziennych czynności. Pojawić się może również śluz wydobywający się pomiędzy defekacjami. U większości kobiet pierwszy etap formowania się guzków w odbycie przebiega bezobjawowo. Zwracają one na nie uwagę dopiero w momencie, kiedy hemoroidy wysuwają się, a potem samoistnie cofają w głąb odbytu. Z czasem guzki zostają na zewnątrz, powstają szczeliny i pęknięcia okołoodbytnicze. Jest to etap zdecydowanie najbardziej bolesny, który wymaga już konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Jakie leki na hemoroidy w ciąży wybrać? – kremy, maści i globulki

W przypadku pojawienia się hemoroidów w ciąży , do wyboru jest kilka różnych metod leczenia, których dobór uzależniony jest bezpośrednio od stopnia nasilenia objawów. Guzki krwawnicze bardzo często ulegają zmniejszeniu, a nawet zupełnie ustępują po porodzie. Dlatego leczenie chirurgiczne jest w przypadku ciężarnych zalecane niezwykle rzadko. Dotyczy to jedynie grupki chorych z zakrzepicą w obrębie hemoroidów. Wówczas chirurgiczne usunięcie skrzepu z żylaka wykonuje się nawet w warunkach ambulatoryjnych, przy znieczuleniu miejscowym. Jest to jednak nadal działanie tylko doraźne, na jakiś czas rozwiązujący problem z bardzo intensywnym bólem.
Standardowym początkowym zaleceniem lekarskim, jest większa dbałość o swoją dietę, duża dawka ruchu i odpowiednia higiena.

Jeżeli to jednak nie przynosi ulgi, lekarz z pewnością weźmie pod uwagę bardziej zaawansowane metody leczenia. Maści i czopki na hemoroidy mogą być w okresie ciąży podawane jedynie na zalecenie lekarskie. Wiele spośród nich zawiera składniki niewskazane w tym czasie. Są również środki, które nie są zabronione w ciąży, ale decyzję o ich wprowadzeniu także musi podjąć specjalista, oceniając ryzyko i objawy bólowe pacjentki. Niektóre stosować można od czwartego miesiąca ciąży. Lekarz może także przepisać lek uszczelniający naczynia krwionośne, który zmniejszy intensywność krwawień.

Domowe sposoby na hemoroidy odbytu – dieta i ćwiczenia

Zachowawcze leczenie hemoroidów w ciąży ma w okresie ciąży szczególne znaczenie. Domowe sposoby na żylaki odbytu to:

  • stosowanie ziół na hemoroidy, między innymi: rumianku, nagietka, aloesu, skrzypu; w naparze należy namoczyć wacik lub chusteczkę, a następnie delikatnie przecierać okolice odbytu zmienione chorobowo; zioła zmniejszą podrażnienia, działają przeciwbakteryjnie i ściągająco;
  • odpowiednia dieta przy hemoroidach bogata w błonnik – jest on zawarty w kaszach, makaronach pełnoziarnistych, brązowym ryżu oraz wielu warzywach; zaparciom zapobiegają suszone śliwki i figi; należy również wypijać około dwóch litrów wody dziennie;
  • nasiadówki na hemoroidy w gorącej wodzie, z dodatkiem na przykład kory dębu lub oczaru wirginijskiego ; jednorazowy czas takiej kuracji nie powinien być dłuższy niż 10 minut;
  • okłady z arniki górskiej albo czarnej herbaty – mają działanie ściągające i przeciwzapalne;
  • dbałość o higienę okolic odbytu, używanie delikatnego, bezzapachowego papieru toaletowego;
  • odpowiednia dawka ruchu, unikanie zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej; do leżenia najlepiej przyjmować pozycję na lewym boku;
  • okłady z lodu – przynoszą chwilową ulgę, ale w dłuższej perspektywie sprzyjają powstaniu zakrzepu w żylaku;

Jeszcze przed pojawieniem się objawów hemoroidów w ciąży, warto zadbać o odpowiednie napięcie mięśni dna miednicy. W tym celu kilka razy dziennie, przez parę minut, należy napinać okolice odbytu, pochwy i cewki moczowej w sposób, jakby chciało się powstrzymać wypływ moczu.

 

Spis treści:

Wylecz.to – Hemoroidy, http://wylecz.to/pl/choroby/chirurgia/hemoroidy.html

Wylecz.to – Hemoroidy w ciąży, http://wylecz.to/pl/ciaza/zdrowie/hemoroidy-w-ciazy.html