Jak kształtuje się wzrok noworodka? Wzrok dziecka po urodzeniu

Jak kształtuje się wzrok noworodka? Wzrok dziecka po urodzeniu
Oceń artykuł

Pierwsza ciąża, pierwsze dni z dzieckiem są dla nowych rodziców jak i dla najbliższych czasem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Już w trakcie ciąży wymyślane są imiona, rozmawia się na temat wyglądu dziecka, kim będzie w przyszłości, jaki będzie miało charakter, do kogo będzie podobne. Często spotykaną sytuacją, kiedy to jedno z rodziców ma ciemne oczy a drugie niebieskie, jest rozmowa na temat koloru oczu dziecka. No właśnie, jak to się dzieje, że niebieskoocy rodzice mają brązowookiego potomka?

Jak widzi noworodek - mojtrymestr.pl

Niezależnie od wszystkiego, noworodek ma niebieskie oczy. Jest to efektem braku pigmentu w przedniej warstwie soczewki, dlatego barwnik znajdujący się głębiej przebija się przez nią. Kolor oczu krystalizuje się do pierwszego roku życia dziecka, a o tym jaki on będzie decydują geny nie tylko rodziców ale i ich przodków, dlatego nie ma pewności, że dziecko obojga brunetów również będzie miało brązowe oczy.

Po porodzie dziecko zwykle ma zaczerwienione białka i zapuchnięte powieki. Jest to efektem wysiłku po porodzie i obrony przed ostrym światłem, którego w trakcie ciąży oczy dziecka nie doświadczyły. Dodatkowo, przewrażliwionych rodziców martwić może zez, który jest jedynie wrażeniem. Fałdy w kącikach oczu są mocno zaznaczone, jednak mija to po pewnym czasie jak i wrażenie zezowatości.

Co widzi noworodek?

Na początku, przez kilka dni jest to obraz widziany niewyraźnie a w dodatku do góry nogami. Ostrość, nasz maluch, złapie dopiero po kilku miesiącach. Ciąża to zupełne inne warunki dla dziecka i normalne jest, że jego organizm musi się do zmiany powoli przystosować. Za około pół roku wszystko się unormuje.